Když si koupíte novou pračku, rychlovarnou konvici nebo kuchyňský mixér, a spoléháte se na renomované značkové výrobce, kteří garantují spolehlivost a bezpečnost svých produktů, předpokládáte, že s velkou pravděpodobností zapojíte přístroj do zásuvky, a bude „šlapat jako hodinky“. Pokud se vyskytne nějaký problém krátce po zakoupení a půjde o výrobní vadu, obchod se postará o záruční opravu, výměnu zboží či vrácení peněz. Jestliže však bude spotřebič pracovat spolehlivě řadu měsíců a let, naprosto bez poruchy, může to svádět k mylné domněnce, že máte doma takřka Perpetuum mobile, a že bude „makat“ donekonečna.
Ono to tak ale zdaleka není, protože každý elektrický spotřebič má omezenou životnost. Dochází k opotřebovávání součástek, i když zpravidla velmi pomalu, až neznatelně. Problém spočívá hlavně v tom, že vy, jakožto uživatel, pouze vidíte vnější skelet, ale dokud spotřebič nerozeberete, nemáte ponětí, co se odehrává uvnitř. Ovšem demontovat každých půl roku všechny vaše spotřebiče a provádět vizuální kontrolu, je tak trochu nešikovné, proto jsou nám k dispozici elektrikáři, kteří každý výrobek prověří měřicími přístroji.
Revizní elektrikář má také jisté zkušenosti, tím pádem provede revizi spolehlivě, a to je ze všeho nejdůležitější – mít perfektní přehled o tom, co v domácnosti je v naprostém pořádku, co vyžaduje opravu, a co již dosluhuje a je vhodné se spotřebičů zbavit.
Elektrikář v rámci revize elektro v Praze ovšem nemusí kontrolovat pouze spotřebiče, ale prověřuje i svítidla a stav elektroinstalace, tedy všech prvků, co k ní náleží (rozvaděčů, vodičů, zásuvek, vypínačů a rozvodných krabic). Pro domácnosti nejsou revize sice povinné (to se vztahuje pouze na firemní subjekty včetně společenských prostor – kulturních zařízení, sportovišť, obchodních center a úřadů), ale to neznamená, že jsou tu zbytečné, a že se vám doma nemůže v souvislosti s využíváním elektrických rozvodů nic přihodit.