Systém topení


Teplo domova

Zimy u nás nejsou nijak extrémní, ovšem i v běžných oblastech se můžeme dostat klidně třeba na mínus deset stupňů. Když bydlíme ve starším domě a při takových mrazech bychom zůstali bez topení, tak bychom se klepali zimou. Jistě doma nechcete chodit v bundě a klepat kosu, takže si musíme zařídit vhodný systém, který veškeré prostory vytopí.

ventily topení

Někde na vesnici budeme těžko odebírat teplo z nějakého vnějšího zdroje, čímž bývá teplárna. Také dost záleží na tom, jak je nemovitost velká a zateplená, abychom vybrali vhodný zdroj tepla a za vytápění nezaplatili spoustu peněz. Velmi časté jsou plynové kotle, přičemž výhodou je, že se nemusíme o nic starat, nastavíme si teplotu jakou chceme a máme splněno. Ušetřit se dá s kotlem na tuhá paliva a to i tak, že si budeme dřevo sami řezat a štípat. Je však potřeba počítat s o dost větším množství práce, takže to už je na zvážení každého.

Rozvod vody

Když se podíváme na klasický princip, tak ten je založený na kolování vody. Teplá voda totiž stoupá vzhůru, takže nám jde z kotle někde ve sklepě do radiátorů. Zde chladne a vrací se zpět do kotle. V dnešní době se setkáme s tím, že oběh je podpořen čerpadlem, což umožňuje použít menší průměr potrubí a o něčem méně vody. Radiátory je stále výhodné volit litinové, protože sice trvá nějakou dobu, než se prohřejí, ale následně drží teplo i po nějaké době po tom, co přestaneme topit.

měřák teploty

Hodně se požívá topení v mědi https://www.kanalizace-instalateri.cz/topeni-v-medi-voda-v-plastu-nebo-vicevrstve-materialy, protože tou se dá dobře rozvést voda, kdy využijeme její vysoké odolnosti i proti korozi a dobrého vedení tepla. Nemá také žádný problém vydržet teploty, které se v systému odehrávají. Samozřejmě když si srovnáme tento materiál s ocelí, tak je dražší, ale má své výhody a přednosti. Dnes už se setkáme i s vícevrstvými trubkami, kde je zajištěna ochrana před poškozením, korozí a vzniku vodního kamene.